Lutownice i stacje lutownicze
( ilość produktów: 15 )Lutownica
Lutownica przydaje się naprawdę często, zwłaszcza jeśli masz ją pod ręką. To wcale niedrogi sprzęt, który możesz kupić w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz tu kilkadziesiąt różnych modeli, które doskonale sprawdzą się w pracach hobbystycznych oraz profesjonalnych. Wybierz model, który najbardziej Ci odpowiada, i zamów go z dostawą na wskazany adres. Jeśli masz problem z wyborem, nasi doradcy na pewno Ci pomogą.
Lutownica. Jaki sprzęt możesz kupić w Ewimax ?
Lutownica jest na tyle popularnym urządzeniem, że jest oferowana przez wielu producentów. Mowa tu między innymi o markach takich jak:
- Topex,
- Dedra,
- Neo,
- Yato,
- Vorel,
- Sthor,
- Power Up,
- Ryobi,
- Lund.
Znajdziesz u nas modele przeznaczone do prostych, amatorskich zadań, ale również taki sprzęt, który przyda się każdemu elektrykowi czy elektronikowi. Wybierz dobrze, sprawdzając parametry techniczne dostępnych produktów.
Do czego służy lutownica?
Lutownica jest używana do łączenia ze sobą niewielkich elementów elektrycznych lub elektronicznych. Można ją wykorzystać do łączenia przewodów pozbawionych częściowo izolacji lub naprawy układów scalonych. Wprawiony użytkownik może wykonać zabieg bardzo precyzyjnie, usuwając awarię nawet w przypadku skomplikowanej elektroniki. Do łączenia elementów służy cyna, która poddana wysokiej temperaturze ulega rozpuszczeniu. Zastyga równie szybko, więc połączenie jest już trwałe po kilkunastu sekundach.
Jaką lutownicę możesz kupić w naszym sklepie?
W naszym sklepie możesz kupić różne lutownice. Najprostsze są modele oporowe. Mają zwykle formę grotu z uchwytem zabezpieczającym użytkownika przed poparzeniem. Nie oferują żadnej regulacji. Wystarczy je podłączyć do gniazdka sieci elektrycznej, a te same nagrzeją się do maksymalnej osiągalnej temperatury. Za taką lutownicę zapłacisz nawet kilkanaście złotych! Bardziej skomplikowane są modele transformatorowe. Taki sprzęt pozwala już na łączenie większych elementów, jak na przykład przewody w instalacjach samochodowych. To zasługa większej mocy, ale również odpowiednich grotów. Zazwyczaj w zestawie jest ich kilka, żebyś mógł je zmieniać w zależności od zadania. Producenci bardzo często oferują lutownice transformatorowe w zestawie z walizką, co pozwala przenosić sprzęt wygodnie i bez ryzyka uszkodzenia.
Dostępne są także modele gazowe, które nie potrzebują energii elektrycznej. Wystarczy im zasilanie gazu w określonej przed producenta formie. To dobre rozwiązanie w przypadku wykorzystywania mobilnego, poza warsztatem. Jeśli pracujesz głównie stacjonarnie, możesz pokusić się o zakup stacji lutowniczej. Taki sprzęt pozwala między innymi na regulowanie mocy pracy. Lutownicę warto mieć pod ręką, gdyż nigdy nie wiesz, kiedy będzie potrzebna. To o wiele lepszy sposób na połączenie przewodów aniżeli taśma izolacyjna i „skrętka”. W razie pytań skorzystaj z pomocy naszych doradców.
Lutownica czy stacja lutownicza?
Lutownica służy do łączenia metali i ich stopów za pomocą spoiwa lutowniczego, potoczne zwanego cyną. Z urządzenia korzystają zarówno elektronicy i mechanicy, jak również majsterkowicze i wytwórcy rękodzieła. W ofercie posiadamy lutownice oporowe, lutownice transformatorowe, lutownice gazowe, a także stacje lutownicze z funkcją regulacji i stabilizacji temperatury oraz takie z możliwością lutowania gorącym powietrzem (hot air).
HECHT 2008 DALMIERZ LASEROWY URZĄDZENIE POMIAROWE MIARA LASEROWA - EWIMAX OFICJALNY DYSTRYBUTOR - AUTORYZOWANY DEALER HECHT
ZESTAW DO LUTOWANIA, PALNIK GAZOWY DEDRA 31B011 DYSZE: 17MM, C22MM, PŁASKA 40MM, WĄŻ 2M
LUT Z TOPNIKIEM, SPOIWO LUTOWNICZE DEDRA 31L42020 2.0MM, 200G, 40%SN, PB60SN40
Każda dostępna w naszej ofercie lutownica odznacza się sprawnym działaniem i wyjątkową funkcjonalnością. Urządzenia stanowią towar fabrycznie nowy i wykonany w zgodzie z normami CE. Do ich wykonania posłużyły mocne, dobre gatunkowo materiały. Proponujemy między innymi lutownice gazowe, kolbowe, oporowe, a także wiele innych rodzajów z bogatym podstawowym wyposażeniem. Proponujemy również kompletne zestawy oraz urządzenia stanowiące wsparcie w procesach lutowniczych jak np. odsysacz. Wśród proponowanych rozwiązań znajdują się konstrukcje o zróżnicowanym zakresie mocy, dedykowane do prac o zróżnicowanym charakterze.
Przygotowując ofertę mieliśmy na uwadze, aby zamieścić w niej lutownice, które okażą się niezawodnym rozwiązaniem i pozwolą na zagwarantowanie płynności prac. Umożliwiamy wybór lutownic wiodących w branży producentów. Stanowią one wynik wieloletniego doświadczenia oraz prac nad udoskonaleniem sprzętu. Dzięki temu odpowiadają współczesnym zapotrzebowaniom. Chętnie wspieramy Klientów naszą wiedzą i udzielamy porad oraz szczegółowych wyjaśnień przy doborze odpowiedniego rozwiązania. Ponadto atutem naszej oferty jest zagwarantowanie atrakcyjnych cen produktów i szybka realizacja zamówienia.
Lutowanie w domu i w warsztacie
W zależności od tego, co i jak planujemy lutować, powinniśmy dobrać odpowiednie urządzenie. Do użytku domowego najczęściej stosuje się lutownice transformatorowe lub oporowe. W pierwszych z nich ciepło powstaje w wyniku przepływu prądu, a w drugich jest wytwarzane przez grzałkę. Lutownice oporowe potrzebują nawet do kilku minut, aby rozgrzać grot, za to są w stanie utrzymywać jego ciepło przez długi czas. Dobrze się sprawdzą się w pracach ciągłych lub gdy łączone elementy są duże, na przykład przy pracach techniką Tiffany’ego. Z kolei lutownice transformatorowe rozgrzewają grot do temperatury topnienia cyny w kilka, kilkanaście sekund, co umożliwia szybkie i łatwe lutowanie na przykład kabli. Niestety, transformator pozbawiony chłodzenia szybko się nagrzewa, a więc traci swoje właściwości i nie jest w stanie wytwarzać dużego prądu potrzebnego do rozgrzania grotu dłużej niż kilkadziesiąt sekund.
Warto zainwestować w stację lutowniczą, jeśli zamierzasz lutować regularnie lub wykonywać bardziej zaawansowane prace związane z lutowaniem. Stacje lutownicze eliminują wady powyższych urządzeń. Niektóre modele nagrzewają się równie szybko, jak lutownice transformatorowe, jednocześnie mogą być użytkowane do pracy ciągłej. Większość stacji umożliwia również precyzyjne kontrolowanie temperatury, stabilizację temperatury czy kalibrację grzałki.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do lutowania?
Przy wyborze lutownicy lub stacji lutowniczej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Poniżej najważniejsze aspekty, na których warto się skupić:
- moc: wyższa moc zazwyczaj oznacza szybsze nagrzewanie się lutownicy i lepszą wydajność, ale ważne jest, aby dopasować moc do rodzaju prac, które zamierzasz wykonywać. Jeśli będziesz pracować głównie z małymi elementami, niższa moc może być wystarczająca i pozwoli uniknąć przegrzania, czyli uszkodzenia wrażliwych elementów;
- temperatura: spoiwa lutownicze i topniki pracują najefektywniej w określonym oknie temperaturowym. Najczęściej jest to zakres od 200 do 300℃. Urządzenia z regulacją temperatury wraz z wyświetlaczem pomogą się upewnić, że topnik nie wyparuje za szybko, a cyna prawidłowo się rozleje. Dostosowanie temperatury do specyfiki pracy poprawia jakość połączeń lutowniczych i zmniejsza ryzyko uszkodzenia elementów elektronicznych;
- stabilność temperatury: funkcja stabilizacji temperatury umożliwia utrzymanie zadanej temperatury grotu w różnych warunkach zapotrzebowania ciepła na wykonanie prawidłowego połączenia lutowniczego. Grot w zależności od wielkości lutowanego elementu i pola lutowniczego oddaje mniej lub więcej ciepła, a urządzenie za pomocą wbudowanego czujnika temperatury grotu na bieżąco odczytuje jej realną wartość i porównuje do zadanej, następnie w zależności od potrzeb zwiększa lub zmniejsza pobór mocy, aby utrzymać zadaną temperaturę;
- czas nagrzewania: zależny od mocy oraz rodzaju urządzenia. Im szybciej będzie się ono nagrzewało, tym sprawniej przystąpisz do zaplanowanej pracy. Najkrótszy czas nagrzewania jest charakterystyczny dla lutownic transformatorowych i niektórych stacji lutowniczych;
- wymienne końcówki: warto sprawdzić, czy lutownica ma wymienne końcówki (groty). Wymienne końcówki pozwalają dostosować narzędzie do różnych zadań i typów elementów. Możesz wybrać różne kształty i rozmiary końcówek w zależności od swoich potrzeb, pamiętając, że im cieńszy grot, tym łatwiejsza będzie praca przy lutowaniu drobnych elementów elektronicznych;
- dodatkowe funkcje i bezpieczeństwo: lutownice mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak: automatyczne wyłączanie po określonym czasie bezczynności, wskaźniki LED, funkcja pamięci ustawień czy funkcja dźwiękowej sygnalizacji pracy. Pomocnicze funkcje mogą poprawić wygodę użytkowania i bezpieczeństwo. Lutownica gazowa umożliwia pracę bezprzewodową, będzie zatem dobrym wyborem do lutowania w miejscach bez stałego dostępu do sieci.
Lutowanie jest umiejętnością wymagającą praktyki i doświadczenia. Poprawne wykonane połączenie powinno być trwałe, odporne na wstrząsy, a także zapewniać dobre przewodzenie elektryczne. Dlatego ważne jest przestrzeganie odpowiednich procedur i technik lutowania oraz właściwe dobranie narzędzi i materiałów do danego zastosowania. Nie można również zapomnieć o akcesoriach do lutowania, dzięki którym lutowanie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.