Narzędzia i akcesoria Husqvarna
( ilość produktów: 3 )Husqvarna – marka używana przez kilka przedsiębiorstw związanych z Husqvarna Vapenfabrik, obecnie najbardziej kojarząca się z pilarkami łańcuchowymi.
Nazwa Husqvarna jest wariantem zapisu nazwy miasta, w którym przedsiębiorstwo zostało założone – Huskvarna. W mieście tym znajduje się małe muzeum poświęcone temu przedsiębiorstwu.
Husqvarna została założona w 1689 roku, początkowo produkowała broń dla szwedzkiej armii. W 1867 roku została przekształcona w spółkę z o.o. W 1877 roku Wilhelm Tham został dyrektorem przedsiębiorstwa i wprowadził istotne zmiany – od tego czasu Husqvarna produkuje także broń myśliwską oraz ćwiczebną. W roku 1970 produkcja broni została przekazana przedsiębiorstwu FFV (Försvarets Fabriksverk). W 1989 roku, w 300 rocznicę istnienia Husqvarny, zostało wyprodukowanych 15 ostatnich sztuk broni – „Strzelb Rocznicowych”.
HUSQVARNA to Renomowana szwedzka marka wysokiej jakości narzędzi i urządzeń do pielęgnacji ogrodu, sadu oraz prac leśnych. Jej asortyment obejmuje: pilarki łańcuchowe, przecinarki, urządzenia akumulatorowe, kosiarki, kosiarki automatyczne, ridery, traktory, nożyce do żywopłotu, wykaszarki, podkaszarki, wycinarki profesjonalne, dmuchawy, kultywatory, frezarki do pni, wycinarki darni, wertykulatory, aeratory, pługi wirnikowe (odśnieżarki), świdry do lodu.
Husqvarna – historia firmy
Firma Husqvarna – renomowany producent m.in. narzędzi i urządzeń do pielęgnacji ogrodu, sadu oraz prac leśnych – należy do najstarszych przedsiębiorstw Szwecji. Została założona w 1620 r. dekretem króla Szwecji jako „Fabryka Broni w Jönköping”. Początkowo produkowała głównie lufy muszkietów. Sygnatura produktów pokazywała schematyczny przekrój lufy muszkietu z celownikiem – symbol ten w nieco tylko zmodyfikowanej formie funkcjonuje do dziś jako logo firmy i marki Husqvarna. W 1689 r. przedsiębiorstwo otworzyło nowy zakład produkcyjny 7 km od centrali w Jönköping, przy wodospadach Huskvarna (dawniej nazwę zapisywano Husqvarna). Dziś w miejscu tym znajduje się nowoczesny kompleks fabryczno-biurowy firmy.
Piły mechaniczne, kosiarki oraz akcesoria ogrodnicze
Produkcją tych sprzętów zajmuje się Husqvarna AB, produkujące sprzęt ogrodniczy marek Husqvarna, Jonsered, Partner. Przedsiębiorstwo było wcześniej w konglomeracie Electrolux, obecnie działa niezależnie.
W ponad 100 krajach Husqvarna ma sieć oddziałów i ponad 18 tysięcy punktów dilerskich. Husqvarna Poland zarządza sprzedażą i serwisem sprzętu na terenie Polski poprzez sieć około 400 dilerów na terenie całego kraju.
Husqvarna wykupiła za 730 mln EUR niemieckie przedsiębiorstwo Gardena. W listopadzie 2008 roku zakończyło się przejmowanie polskiego oddziału Gardeny mieszczącego się w Szymanowie. 6 kwietnia 2011 przedsiębiorstwo otworzyło w Mielcu swoją pierwszą w Polsce fabrykę kosiarek[1].
Artykuły gospodarstwa domowego
Przedsiębiorstwo VSM Group AB (Viking Sewing Machines – Maszyny do szycia Viking), poprzednio Husqvarna Sewing Machines, zajmuje się produkcją maszyn do szycia marek Husqvarna,Viking oraz Plaff. Najbardziej znanymi produktami są skomputeryzowane maszyny do szycia, jednak przedsiębiorstwo produkuje także mechaniczne maszyny (np. Huskystars). W 2006 roku przedsiębiorstwo zostało kupione przez Kohlberg & Co. Spółka ta posiada już markę Singer. Produkcją innych artykułów gospodarstwa domowego marki Husqvarna zajmuje się Electrolux.
Historia firmy Husqvarna: Ponad 325 lat innowacji
Od samego początku w 1689 roku firma Husqvarna, obecnie wchodząca w skład Husqvarna Group, produkuje szeroką gamę wysokiej jakości produktów. Doskonałe umiejętności inżynierskie, silny duch przedsiębiorczości i pasja do produktów wysokiej jakości doprowadziły do powstania innowacyjnych rozwiązań, które pomogły firmie w odejściu od produkcji broni, maszyn do szycia, pieców i motocykli i umożliwiły jej skupienie się na najnowocześniejszych produktach przeznaczonych do użytku na zewnątrz.
Nasze dziedzictwo
Pod koniec XVII wieku wojny, które odbywały się w całej Europie, doprowadziły do wzrostu produkcji broni w Szwecji. W procesie produkcyjnym wymagana była energia hydroelektryczna, w związku z czym w 1689 roku rozpoczęto prace wiertnicze obok wodospadów w południowej Szwecji w miejscowości Huskvarna (w tamtym czasie nosiła nazwę Husqvarna), w której obecnie produkowanych jest wiele produktów.
W związku z tym, że zapotrzebowanie na broń zmalało, firma dostrzegła możliwość przebranżowienia się, wykorzystując umiejętności swoich pracowników w zakresie inżynierii precyzyjnej, które zdobyli podczas produkcji broni, do wytwarzania szeregu innych produktów, takich jak maszyny do szycia, broń myśliwska, piece kuchenne opalane drewnem, maszyny do mielenia mięsa, rowery, motocykle, piece gazowe, kuchenki mikrofalowe i wiele innych.
Kwestie związane z ochroną środowiska i ergonomią
Wiedza zdobyta podczas projektowania i produkcji tak wielu różnych produktów stała się dla firmy Husqvarna atutem przy projektowaniu nowych produktów i kwestionowaniu istniejących rozwiązań. Był to wczesny sposób na „myślenie poza schematem”, który został świetnie odzwierciedlony w projekcie pierwszej pilarki marki Husqvarna. Pilarki dostępne na rynku w tamtym okresie powodowały problemy z zanieczyszczeniem środowiska i hałasem. Dzięki zastosowaniu opracowanej na miejscu technologii tłumika motocyklowego poziom hałasu w modelu Husqvarna 90 został zredukowany o połowę w porównaniu z produktami ówczesnej konkurencji. Wkrótce potem, po wprowadzeniu tego rozwiązania, pojawiły się m.in. nowe wynalazki, takie jak zabezpieczenie przed drganiami, które zapobiegało chorobie białych palców, oraz pierwszy automatyczny hamulec piły łańcuchowej.
Od wielu lat firma Husqvarna jest liderem technologicznym, który wprowadza przełomowe i wielokrotnie nagradzane rozwiązania i produkty skupiające się na potrzebach użytkownika:
- Technologia X-Torq®, stosowana głównie w urządzeniach ręcznych, zapewnia niższe zużycie paliwa i niższy poziom emisji spalin, zgodnie z wymogami najsurowszych na świecie´ przepisów dotyczących ochrony środowiska.
- AutoTune™, przełom technologiczny i ekologiczny w profesjonalnych pilarkach, który minimalizuje emisję spalin i optymalizuje pracę silnika, eliminując konieczność poświęcania czasu na regulację gaźnika.
- Akumulatorowe kosiarki i pilarki o wydajności produktów spalinowych są lekkie i ciche oraz cechują się brakiem bezpośredniej emisji spalin.
- Kosiarki zautomatyzowane to ciche kosiarki samoobsługowe, które gwarantują oszczędność czasu właścicielom domów i kierownikom obiektów, nie wytwarzają bezpośredniej emisji podczas użytkowania i zużywają bardzo mało energii.
- Roboty wyburzeniowe dla branży budowlanej zapewniają dużą moc przy niewielkiej masie i mają funkcję zdalnego sterowania, dzięki czemu umożliwiają wykonywanie prac wyburzeniowych w miejscach, w których obecność pracowników jest zabroniona z powodu zagrożenia bezpieczeństwa. Obecnie produkty firmy Husqvarna ciężko pracują w domowych ogrodach, parkach, lasach i na budowach na całym świecie, co daje rzemieślnikom gwarancję wysokiej wydajności.
Kamienie milowe firmy Husqvarna
1689: Stawianie żagli
Pierwszy zakład produkcyjny firmy Husqvarna powstał w pobliżu wodospadów w mieście Huskvarna w południowej Szwecji (wcześniejsza pisownia Husqvarna), aby produkować broń dla armii. Produkcja broni trwała do 1989 roku.
1872: Przełomowe połączenie
Umowa firmy Husqvarna z firmą Crown dotycząca karabinów dobiega końca, a firma podejmuje decyzję o zmianie profilu działalności. Cały proces zaczyna się od bardzo innowacyjnego i ambitnego okresu, w którym powstają nowe produkty, takie jak maszyny do szycia (1872), broń myśliwska (1877), piece kuchenne opalane drewnem (1877), maszyny do mielenia mięsa (1892), pierwsza szwedzka maszyna do pisania (1895) i rowery (1896). Sprzęt gospodarstwa domowego jest nadal sprzedawany przez firmę Electrolux w krajach skandynawskich, a maszyny do szycia są obecnie dostępne w ofercie firmy SVP Worldwide.
1903: Rozpoczyna się era motocykli
W 1903 roku firma Husqvarna wprowadza na rynek motocykle. Wiele lat później, w 1982 roku, motocykl Husqvarna MC 258 wygrywa legendarny rajd Paryż-Dakar w klasie 250 cm3. Dział motocykli został sprzedany w 1986 roku i obecnie jest częścią austriackiej firmy Pierer AG.
1918: Kosiarki
Husqvarna przejmuje firmę „Norrahammars Bruk”, co powoduje dodanie dwóch nowych produktów do oferty: kotłów i kosiarek ręcznych.
W połowie XVIII w. korona szwedzka przekazała firmę prywatnemu właścicielowi, wtedy jej nazwa została zmieniona na „Fabryka Broni Husqvarna”. Do roku 1850 cała produkcja została przeniesiona do miejscowości Huskvarna. W 2. poł. XIX w. kontrakty na produkcję broni dla szwedzkiej armii wygasły i firma zaczęła szukać nowych możliwości rozwoju. W roku 1872 zaczęła produkować maszyny do szycia, w 1877 r. – broń myśliwską, w 1884 – piecyki opalane drewnem, w 1895 – maszyny do pisania, w 1896 – rowery, w 1903 – motocykle, w 1912 – piecyki gazowe.
Po I wojnie światowej Husqvarna przejęła firmę Norrahammers Bruk i włączyła do asortymentu 2 nowe produkty: kotły i ręczne kosiarki do trawy. W 1919 r. przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję własnych silników.
1947: Pierwsze kosiarki z napędem silnikowym
Pierwsza kosiarka Husqvarna z napędem silnikowym, które była przeznaczona do użytku komercyjnego, została wprowadzona na rynek w 1947 roku, a w 1959 roku na rynek trafił pierwszy model dla właścicieli domów.
W 1947 r. w ofercie Husqvarny pojawiła się pierwsza kosiarka z napędem. W 1959 r. na rynek wprowadzono pierwszy model kosiarki dla właścicieli ogródków przydomowych oraz pierwszą pilarkę spalinową (model Husqvarna 90). W 1968 r. firma rozpoczęła produkcję wykaszarek (model 65r), co w dalszej perspektywie spowodowało zacieśnienie więzi z profesjonalistami z branży leśnej.
Rok później na rynku pojawiła się pilarka spalinowa Husqvarna 180, wyposażona w przełomowy system antywibracyjny, zapobiegający zaburzeniom krążenia u drwali.
W 1972 r. nazwę firmy oficjalnie skrócono do „Husqvarna” i wprowadzono obecnie obowiązujący logotyp. Rok później wprowadzono do sprzedaży model pilarki Husqvarna 140, która jako pierwsza na świecie została wyposażona w automatyczny hamulec łańcucha. W 1989 r. firma zaprezentowała pilarkę Husqvarna 3120 XP, jedną z największych i najmocniejszych pilarek na świecie – model ten zdobył duże uznanie i stał się ulubioną pilarką drwali.
1959: Pierwsza pilarka
Husqvarna przedstawia swoją pierwszą pilarkę — Husqvarna 90. Pilarka została zaprojektowana przez znanego szwedzkiego projektanta — Sixtena Sasona. Zastosowano w niej technologię tłumika motocyklowego, aby osiągnąć niższy poziom hałasu w porównaniu do konkurencyjnych produktów. Pilarka trafiła później do oferty elektronarzędzi tnących przeznaczonych dla przemysłu budowlanego.
1969: Zabezpieczenie przed drganiami, nowe standardy w zakresie ergonomii
Wprowadzona na rynek pilarka Husqvarna 180 jest wyposażona w przełomową funkcję antywibracyjną, która zapobiega „chorobie białych palców”, stanowiącej powszechny problem wśród pracowników leśnictwa na całym świecie.
1973: Automatyczny hamulec łańcucha zwiększa bezpieczeństwo
Firma Husqvarna wprowadza pierwszą na świecie pilarkę z automatycznym hamulcem łańcucha. W 1999 roku wprowadzono funkcję TrioBrake™, która umożliwia użytkownikom włączenie łańcucha hamulca prawą dłonią, co jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko odniesienia obrażeń przez pracowników leśnictwa.
Seria 1985: Rok ridera
Opracowanie pierwszego prototypu ridera Husqvarna. Zamontowany z przodu zespół tnący zapewnia doskonałą zwrotność ridera. Produkcja rozpoczyna się rok później.
1995: Narodziny kosiarki zautomatyzowanej
Husqvarna wprowadza na rynek kosiarkę Solar Mower, pierwszą na świecie w pełni zautomatyzowaną kosiarkę do trawników, która działa wyłącznie na energię słoneczną i jest poprzednikiem obecnie dostępnej w ofercie kosiarki Husqvarna Automower®. W 2013 roku wprowadzono model trzeciej generacji z wbudowanym modułem GPS.
W 1995 r. firma wprowadziła na rynek kosiarkę Solar Mower – pierwszą na świecie w pełni zautomatyzowaną kosiarkę, działającą jedynie dzięki energii słonecznej. Jest to poprzednik zautomatyzowanej kosiarki Husqvarna Automower®.
W 1999 r. pojawiła się kolejna ważna innowacja Husqvarny – funkcja TrioBrake™, umożliwiająca włączenie hamulca łańcucha prawą ręką. Wynalazek ten spowodował zmniejszenie ryzyka obrażeń u pracowników leśnych. W 2012 r. Husqvarna wprowadziła na rynek nową rodzinę urządzeń akumulatorowych o wydajności zbliżonej do maszyn spalinowych.
Husqvarna należy do największych na świecie producentów wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zielonych. Do firmy poza marką Husqvarna należą także marki Gardena, Partner, Mcculloch.
W Polsce dystrybucją produktów firmy Husqvarna zajmuje się Husqvarna Poland z siedzibą w Warszawie.
2009: AutoTune™ — przełom w dziedzinie ochrony środowiska
Husqvarna wprowadza rozwiązanie AutoTune™, które stanowi przełom technologiczny i ekologiczny w zakresie profesjonalnych pilarek. Nowe, innowacyjne rozwiązanie automatycznie reguluje przepływ paliwa, aby zoptymalizować wydajność i zminimalizować emisję spalin.
2012: Produkty akumulatorowe o wydajności urządzeń zasilanych benzyną
Firma Husqvarna wprowadza na rynek całą gamę produktów akumulatorowych o wydajności urządzeń zasilanych benzyną, które cechują się brakiem bezpośredniej emisji spalin oraz o wiele mniejszym poziomem hałasu i wibracji, a także minimalnymi wymogami konserwacyjnymi. Są to pilarki, wykaszarki, nożyce do żywopłotu i zupełnie nowy rider.
2016: Łańcuch X-Cut
Firma Husqvarna rozpoczyna produkcję łańcuchów do pilarek, aby ustanowić nowe standardy i usprawnić proces cięcia poprzez zwiększenie jego wydajności. Łańcuchy X-Cut są produkowane w nowym, najnowocześniejszym zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w miejscowości Huskvarna, który pozwala na zarządzanie wysoce złożonym procesem produkcji łańcuchów, począwszy od surowca, aż po kompletny produkt
GLEBOGRYZARKI HUSQVARNA KOSIARKI PILARKI ŁAŃCUCHOWE RIDERY TRAKTORKI