Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

WERTYKULATORY I AERATORY – DO CZEGO SŁUŻĄ ORAZ JAKA JEST MIĘDZY NIMI RÓŻNICA?

2023-11-13
WERTYKULATORY I AERATORY – DO CZEGO SŁUŻĄ ORAZ JAKA JEST MIĘDZY NIMI RÓŻNICA?

Dbasz o trawnik, jedynie podlewając go i kosząc? To może nie wystarczyć. Podobnie jak w przypadku roślin czy uprawy warzyw, trawa także potrzebuje odpowiedniej opieki, zwłaszcza wiosną. Pielęgnacja trawnika, tak by cieszył Twoje oko, wymaga odpowiednich działań. Należą do nich między innymi wertykulacja oraz aeracja.

Czym jest wertykulacja?

To zabieg pielęgnacyjny polegający na pionowym nacinaniu darni, czyli zwartej okrywy trawy. Wertykulacja ma kilka celów, należą do nich m.in.: zapewnienie glebie lepszego dostępu do powietrza, wody, składników mineralnych i światła oraz usunięcie szkodników, obumarłych roślin, liści, czy patyków. Służą temu specjalne narzędzia, czyli wertykulatory. Nacinają one korzenie traw, pobudzając do wzrostu nowe pędy. Jak łatwo się domyślić – dzięki takiemu zabiegowi trawnik staje się gęsty i zdrowy, a dodatkowo pięknie wygląda  i zachęca do rekreacji.

Warto przyjrzeć się bliżej wertykulatorom. Standardowo wyposażone są w specjalne noże, których zadaniem jest mechaniczne usunięcie zbędnych resztek roślin czy mchów z powierzchni trawy. Do głównych zadań wertykulatora należy:

  • wyczesywanie starych traw,
  • usuwanie zaschniętych kłączy,
  • odkrywanie młodych pędów rosnącej trawy,
  • przycinanie zaschniętych źdźbeł trawy,
  • nacinanie i usuwanie filcu,
  • usuwanie mchów.

Czym jest aeracja?

Pora na wyjaśnienie kolejnego terminu. Aeracja, bo o niej mowa, to zabieg polegający na głębokim nakłuwaniu darni specjalnymi kolcami lub nożami rurkowymi. Powstałe nakłucia sięgają do ok. 10 cm w głąb podłoża, co wpływa na zmianę struktury gleby.

Aeracja dzieli się na dwa rodzaje:

  • aerację powierzchniową,
  • aerację wgłębną.

Pierwszy z wymienionych rodzajów charakteryzuje się płytkim nacinaniem gleby, na około 3-4 cm. Aerację powierzchniową zwykle wykonuje się na trawnikach młodych, pozbawionych mchu, tam, gdzie trawa jest w dobrej kondycji.

Drugi rodzaj, czyli aeracja wgłębna polega na tworzeniu w glebie otworów o głębokości 8-10 cm. To działanie stosuje się na terenach bardziej zaniedbanych, zaatakowanych przez mech, starych trawnikach i tam, gdzie trawa jest w złej kondycji.

Eksploatacja ogrodu sprawia, że jego powierzchnia zagęszcza się poprzez deptanie, ugniatanie i topnienie śniegu. To prowadzi do utwardzenia gleby, a to – do zablokowania lub zmniejszenia dopływu powietrza, wody i nawozu. Powstaje tzw. filc zbudowany z materii organicznej, który może prowadzić do usychania i żółknięcia traw. Aeracja rozluźnia glebę, sprawia, że staje się ona miękka, a to z kolei umożliwia korzeniom traw lepszy rozrost. Takie działanie poprawia warunki wzrostu roślin, a także czyni trawnik bardziej elastycznym.

Pozostałe zadania aeracji trawnika to:

  • dotlenienie ziemi,
  • wzmocnienie korzeni trawy,
  • usunięcie mchu i chwastów,
  • poprawa przepływu wody,
  • zwiększenie odporności na deptanie,
  • przyspieszenie regeneracji trawnika.

Na czym polega różnica między wertykulatorem a aeratorem?

Ze względu na efekty pracy, wiele osób może stwierdzić, że pomiędzy wertykulatorem a aeratorem nie ma różnicy. Nic bardziej mylnego! Oczywiście wertykulacja może służyć płytkiemu napowietrzaniu gleby, niemniej służy też wyczesywaniu starych traw, usuwaniu mchu i filcu. Natomiast aerator to urządzanie, które służy przede wszystkim napowietrzeniu gleby poprzez jej nakłuwanie, a nie cięcie.

Wertykulacja to proces, który ingeruje w glebę. Powinien być przeprowadzony raz, góra dwa razy w roku. W mniejszych ogródkach jedna wertykulacja rocznie zdecydowanie wystarczy. Aerację przeprowadza się zwykle na większym, bardziej eksploatowanym terenie. Można ją przeprowadzać częściej (zwykle dwa razy w ciągu roku), nie ingeruje ona bowiem tak mocno w glebę, a jednocześnie potrafi skutecznie podnieść poziom estetyki trawnika.

Różnica między tym, jak używać wertykulatora, a jak aeratora dotyczy również przygotowania samego podłoża. W przypadku aeratora trawnik powinien być przystrzyżony na trzy centymetry, następnie skoszona trawa powinna być zgrabiona i zebrana, a trawnik podlany. Proces aeracji można rozpocząć dopiero wtedy, kiedy trawa wyschnie. W przypadku wertykulatora trawa powinna być ścięta na zdecydowanie mniejszą wysokość.

Do aeracji najlepiej wybrać miesiące ciepłe, czyli lipiec i wrzesień. Wertykulację należy z kolei wykonać wczesną wiosną (ale wtedy, kiedy temperatury sięgają już powyżej 0 st. C i jest pewność, że nie spadną poniżej tej wartości). Proces wertykulacji można powtórzyć w razie potrzeby jesienią, ale najczęściej nie jest to wymagane, zwłaszcza gdy dbasz o trawnik regularnie.

Różnica między aeracją a wertykulacją

Czynnik

Aeracja

Wertykulacja

Ile razy wykonać?

2 razy do roku

1-2 razy do roku

Kiedy wykonać?

Lipiec i wrzesień

Wczesna wiosna (np. kwiecień)

Wysokość trawy

Trawa przycięta na 3 cm

Trawa przycięta bardzo nisko

Zadania zabiegów

Napowietrzenie gleby; zwiększenie dostępności do powietrza, wody i nawozów

Napowietrzenie gleby; usunięcie filcu; usunięcie mchu; zebranie starej trawy; odsłonięcie młodych pędów; zwiększenie dostępności gleby do powietrza, wody i nawozów

 

Którą maszynę wybrać?

W przydomowych ogródkach zaleca się przeprowadzać wertykulację raz do roku. Aerację stosuje się głównie w przypadku trawników w parkach czy innych miejscach użyteczności publicznej, które są intensywnie eksploatowane. Jeśli chodzi o przydomowy ogródek, to do pracy w nim wystarczy Ci sam wertykulator. Jeśli jednak jesteś profesjonalnym ogrodnikiem, który zajmuje się dbaniem o trawniki usługowo, możesz wyposażyć się w obie maszyny, czyli wertykulator i aerator. Zatem którą maszynę wybrać?

W CEDRUS dostarczamy maszyny odpowiednie dla potrzeb każdego ogrodnika. Dla tych zaawansowanych, potrzebujących profesjonalnej maszyny, polecamy Wertykulator Weibang WB486CRB z silnikiem silnik Briggs & Stratton 750. Wertykulator ma wiele zalet, do których można zaliczyć:

- dużą wydajność (moc 5 KM, przeznaczony do pracy na powierzchni 3000 m2),

- pojemność silnika 163 cm³,

- uchylne noże nacinające, napędzane podwójnym paskiem,

- regulowana głębokość robocza do 7 cm,

- łatwe sterowanie dzięki intuicyjnie umieszczonym dźwigniom,

- trwałą, niezawodną konstrukcję.

Zobacz:

Wertykulator Weibang WB486CRB

 

Jeśli szukasz aeratora, powinieneś mieć na uwadze teren, na którym będziesz pracować. W CEDRUS proponujemy m.in. aerator Weibang WB517AB przeznaczony głównie dla zawodowych ogrodników, zajmujących się dbaniem o wielkopowierzchniowe trawniki. Głębokość pracy urządzenia sięga do 70 mm, a szerokość robocza wynosi 530 mm.

Weibang WB517AB cechuje wysoka wydajność – 2700 m2 na 1 godzinę pracy. Jest to aerator spalinowy wyposażony w silnik Briggs and Stratton. Posiada kolce rurkowe zbudowane z wysokogatunkowej stali.

Jedną z największych zalet aeratora Weibang WB517AB jest to, że posiada niezależne sprzęgło, umożliwiające osobne załączenie silnika i rurek napowietrzających. Napęd wyposażono w przełożenie pasowe i łańcuchowe, co umożliwia efektywną pracę nawet na bardzo trudnym terenie.

Zobacz:

Aerator Weibang WB517AB

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 1421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-19
Szybka realizacja
2025-01-15
Świetny Traktor - wszystko idealne, takie jak być powinno. Za mną już pierwsze koszenie. Sprawdza się super. Już nie mogę się doczekać następnego koszenia. Polecam wszystkim ten traktorek. Zadowolenie gwarantowane. Stosunek Ceny do Jakości wypada SUPER. Polecam !!!

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel