Wybierając robota koszącego, zwróć uwagę na rekomendowany obszar pracy, szerokość koszenia, maksymalne nachylenie terenu oraz czas pracy i ładowania akumulatora. Zalecana powierzchnia pracy powinna być dobrana do rozmiarów Twojego trawnika, dlatego powinieneś go zmierzyć. Mały robot na dużym trawniku nie będzie pracował wydajnie i efektywnie, a praca będzie trwała długo. Duża szerokość koszenia sprawia, że za jednym przejazdem robot skosi większy obszar. Jednak, jeśli na Twojej działce jest np. dużo klombów, skalniaków czy kwietników, musisz pamiętać, że robot powinien zmieścić się w przestrzeniach pomiędzy nimi. Węższe urządzenie łatwej dotrze do takich trudno dostępnych miejsc. Jeśli powierzchnia nie jest równa, to zwróć także uwagę na maksymalne nachylenie terenu, po którym kosi robot. Powinno być większe niż podjazdy na Twojej działce. Szybkie ładowanie i długi czas pracy na baterii będą atutami, zwłaszcza przy większych trawnikach, gdy robot musi wykonać kilka przejazdów, aby skosić cały obszar.
Jak działa robot koszący?
Obszar pracy robota koszącego wyznacza przewód ograniczający, nazywany także sygnałowym, którego początek i koniec są podłączone do stacji ładującej. Dzięki niemu urządzenie wie, w jakich granicach powinno się poruszać. Przewód jest dołączony do zestawu, a jeśli jego długość jest za mała to możesz go dokupić. Powinien być umieszczony na trawniku i przytwierdzony do powierzchni szpilkami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Większość robotów koszących w trakcie jazdy bazuje na ruchu losowym i korzysta z czujników skoszonej trawy, aby wiedzieć, w których miejscach praca została wykonana.
Jak często robot koszący powinien kosić trawę?
Funkcja harmonogramów pozwala ustalić jak często robot ma kosić trawę i o jakiej porze. W praktyce urządzenie może pracować nawet codziennie, aby regularnie kosić kilkumilimetrowe przyrosty. Robot koszący nie poradzi sobie z trawą wyższą niż np. 2-3 cm ponad poziom noża. Dodatkowo, regularnie ścinana drobna trawa nie musi być zbierana. Taki pokos stanowi odżywczy nawóz dla trawnika, a ty będziesz mógł zapomnieć o ręcznym koszeniu. Jeśli trawa jest za wysoka, należy zwiększyć wysokość noża w robocie. Gdy nie jest to możliwe, musisz najpierw skosić trawę ręcznie.
Robot koszący
Jeśli spędzanie sobotnich poranków na dbaniu o trawnik nie jest Twoim ulubionym zajęciem, a jednak zależy Ci też na jego wyglądzie, to rozwiązaniem Twojego problemu jest robot koszący. Urządzenie to wyręczy Cię w jego pielęgnacji. Niektórymi modelami możesz wygodnie sterować przy pomocy aplikacji mobilnej. Po odpowiedniej instalacji i konfiguracji, kosiarka automatyczna wymaga od Ciebie minimalnego wysiłku, podczas użytkowania.
Jak działa kosiarka automatyczna?
Pod względem zasady działania sprzęt jest podobny do odkurzaczy automatycznych. Robot koszący jest wyposażony w stację dokującą, w której jest przechowywany oraz ładowany. Przed rozpoczęciem użytkowania musisz jednak zainstalować urządzenie. W zestawie (lub do dokupienia osobno) są dostępne: przewód ograniczający oraz szpilki, przy pomocy, których przytwierdzisz go do trawnika. Przewód podłączasz do stacji dokującej i wyznaczasz nim teren, po którym ma poruszać się kosiarka. Możesz np. wydzielić obszar, do którego nie powinna mieć wstępu, jak rabaty z kwiatami czy taras. Koniec przewodu sygnałowego należy również połączyć ze stacją dokującą, tak aby zamknąć obwód. Trawy nie musisz zbierać, ponieważ jest ona mielona. Przy częstym koszeniu ścinki są bardzo drobne i stanowią naturalny nawóz dla Twojego trawnika.
Następnie powinieneś skonfigurować pracę robota koszącego. Możesz ustawić tzw. harmonogram pracy, czyli w które dni i, w jakich godzinach, powinien kosić. Robot koszący może pracować np. wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Programowanie urządzenia jest najwygodniejsze z poziomu aplikacji mobilnej na smartfony, dlatego warto wybrać model z Wi-Fi lub Bluetooth.
Czy kosiarka automatyczna jest bezpieczna?
Oczywiście robot koszący jest wyposażony w bardzo ostre noże. Urządzenie jest jednak bezpieczne, a zapewniają to zastosowane czujniki. Najważniejszym z nich jest sensor, wykrywający podniesienie sprzętu. Automatycznie zatrzymuje on noże, dzięki temu nie zrobią Ci one krzywdy. Oprócz tego (przed dostępem dzieci) sprzęt możesz zabezpieczyć kodem PIN. Inne czujniki, w które wyposażone są roboty koszące to m.in. sensor kolizji, pozwalający na omijanie przeszkód oraz czujnik deszczu. W razie nagłych opadów atmosferycznych, urządzenie automatycznie wraca do stacji dokującej.
Jaki robot koszący wybrać?
Kosiarka automatyczna powinna być dopasowana do rozmiarów Twojego trawnika. Nie powinieneś wybierać urządzenia na zapas. Duży robot koszący na małej powierzchni będzie miał problem z wąskimi przestrzeniami oraz omijaniem przeszkód. Podobnie, jeśli urządzenie będzie zbyt małe, to koszenie zajmie mu bardzo dużo czasu. Kiedy teren jest nierówny, wówczas zwróć uwagę na maksymalny kąt nachylenia, z jakim poradzi sobie robot. Na zbyt dużych wzniesieniach koszenie może być problemem. Niektóre modele są w stanie rozpoznać miejsca, w których trawa już została skoszona. To znacznie przyspiesza pracę, ponieważ robot koszący nie porusza się ponownie na obszarze, który tego nie wymaga, tylko zajmuje się dalszą częścią trawnika. Zobacz także produkty z kategorii: kosiarka akumulatorowa, kosiarka spalinowa, kosa spalinowa, podkaszarka elektryczna, rozdrabniacz do gałęzi, odkurzacz do liści, dmuchawa do liści, wertykulator, areator oraz wertykulator spalinowy i wertykulator elektryczny.