Pielęgnacja lasów – maszyny do prac leśnych: rębaki, rozdrabniacze i piły łańcuchowe
Gałęzie drzew bywają problemem zarówno dla ogrodników, jak i dla osób zajmujących się pielęgnacją zieleni miejskiej lub lasów. Strącane przez wiatr, ścinane podczas prześwietleń sanitarnych czy usychające wymagają szybkiego zagospodarowania. Do tego celu potrzebne są maszyny specjalistyczne.
- Rozdrabniacz bijakowy
- Rębak do pni i gałęzi
- Piła łańcuchowa – idealna do prac w lesie
- Jaka piłę spalinową wybrać do lasu?
Kompleksowe działania pielęgnacyjne to klucz do prawidłowego rozwijania się lasów. Praca w lesie wymaga specjalistycznego sprzętu. Rozdrabniacz i rębak – skuteczny sposób na gałęzie
Rozdrabniacz bijakowy
Rozdrabniacz bijakowy nazywany również kosiarką bijakową to maszyna skonstruowana z myślą o przetwarzaniu pozostawionych na podłożu gałęzi. Urządzenie charakteryzuje się bardzo prostą budową i równie łatwą obsługą.
Ze względu na rodzaj zasilania rozdrabniacze dzieli się na:
- spalinowe rozdrabniarki do gałęzi – radzą sobie z grubszymi gałęziami, są wydajne i sprawdzają się na większych powierzchniach. Chętnie wybierane do lasu są urządzenia marki Cedrus, np. model CEDRUS RB02 , CEDRUS RB03 , CEDRUS RB04 , CEDRUS RB05 ;
- elektryczne rozdrabniarki do gałęzi – przyjazne dla środowiska, pracują cicho, nadają się do mniejszych gałęzi;
- urządzenie napędza się za pomocą wałka obrotu mocy przy wykorzystaniu ciągnika; najczęściej stosowane do prac w lesie.
Rozdrabniacze należą do urządzeń ciężkich – profesjonalne rozdrabniacze spalinowe czy modele podpinane do ciągnika ważą do 175 kg. Rozdrabniacze spalinowe (profesjonalne) mają od 1,2 KM do 7 KM. Są wyposażone w kółka i ramę lub nóżki stabilizujące ustawienie. Hałas emitowany przez urządzenia jest nieco mniejszy lub porównywalny z pracą kosiarki. Wyróżnia je także łatwość przemieszczania.
Rozdrabniacz składa się z następujących elementów: Lej załadowczy – zazwyczaj ma postać długiej rury lub w mniejszych urządzeniach niewielkiego otworu. Względy bezpieczeństwa sprawiają, że otwór, przez który wkłada się gałęzie, jest niewielki. Z tego względu ma on niekiedy kształt kości lub litery T, aby uniemożliwić przypadkowe włożenie do niego dłoni. Niestety utrudnia to nieco wkładanie rozgałęzionych elementów, które trzeba wcześniej odpowiednio przygotować nożycami lub sekatorem.
Obudowa i uchwyt transportowy – obudowa najczęściej jest wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu urządzenie jest lżejsze i wytwarza mniej hałasu. Specjalny uchwyt, umieszczony w górnej części urządzenia, ułatwia transport.
Podwozie – koła umożliwiają jazdę po nierównym podłożu. Jest wyposażone w ramę ze stalowych rur, które umożliwiają stabilną pracę urządzenia nawet w trudnych warunkach.
Ze względu na rodzaj elementów tnących w urządzeniu rozdrabniacze można podzielić na:
- nożowe – najtańsze modele, które radzą sobie z niewielkimi cienkimi gałązkami,
- nożowe z napędem ślimakowym – przeznaczone do cięcia większych i twardszych gałęzi,
- wałkowe z wałkami frezującymi – radzą sobie z najgrubszymi odpadami drewnianymi.
Ze względu na mechanizm tnący wyróżniamy:
- rozdrabniacz nożowy (tarczowy) – gałęzie po włożeniu do niego są dociskane i cięte na drobne zrębki przez obracające się na tarczy ostrze lub ostrza, które ulegają stępieniu przy każdym użyciu, więc wymagają częstej konserwacji;
- rozdrabniacz frezowy – samodzielnie zaciąga włożone do niego gałęzie, co zwiększa tempo i komfort pracy (ostrza frezowe tną szybciej).
We wnętrzu rozdrabniaczy zasilanych przez ciągnik znajduje się wałek z wahliwymi nożami młotkowymi o specyficznym kształcie, który obraca się, zasilany przez wałek odbioru mocy (WOM) ciągnika. Praca bijaka przypomina nieco wykonywaną przez tradycyjną kosiarkę do trawników, choć noże obracają się w pionie, nie w poziomie. Różnica polega na tym, że umieszczone w nim noże są mocniejsze, twardsze i przystosowane do cięcia drewna. Rozdrobniony mulczerem materiał drzewny może zostać na podłożu jako podściółka. Rozdrabniacz bijakowy może mieć różną szerokość roboczą. Dostępne są też modele urządzeń umożliwiające zbiór tego materiału, który następnie jest pakowany do worków lub zagospodarowany w kompostowniku.
Rębak do pni i gałęzi
W przeciwieństwie do rozdrabniaczy bijakowych rębak do pni i gałęzi jest maszyną stacjonarną. Ma wprawdzie system jezdny, który pozwala na przeciągnięcie urządzenia na inne stanowisko pracy, ale podczas wykonywania zadania nie może się ono przemieszczać. Maszyna przypomina wielki młynek, do którego wkłada się ścięte gałęzie po to, aby z drugiej strony uzyskać strumień rozdrobnionych zrębek. Rębaki do drewna to urządzenia, które są wykorzystywane w gospodarstwach rolnych, lasach, parkach czy sadach. Służą do mielenia drewna na zrębkę lub cięcia na mniejsze kawałki.
Ważne!
Użycie rębaków w znacznym stopniu rozwiązuje problem składowania materiału biologicznego. Powstającą biomasę bez problemu można wykorzystać jako opał, przeznaczyć na ściółkę czy do celów produkcyjnych, np. w przemyśle papierniczym.
Są trzy podstawowe rodzaje rębaków:
- Tarczowe – montowane zwykle na zaczepie trójpunktowym ciągnika, wymagają mniejszej mocy, ale też średnica zrębkowanego przez nie materiału jest mniejsza. Służą do rozdrabniania gałęzi i pozostałości pozrębowych. Ich elementem roboczym są tarcze tnące. Popularnym producentem tych modeli jest firma CEDRUS
- Bębnowe – mają większe zapotrzebowanie na moc, często są nawet zasilane z własnego silnika spalinowego, a nie WOM ciągnika. Elementem roboczym jest wielki obrotowy bęben, na którym zamocowano noże. Obracająca się masa bębna dodaje maszynie siły, jak w kole zamachowym. Dzięki temu rębaki bębnowe mogą zrębkować nawet grube pnie drzew i są wykorzystywane do produkcji biomasy na potrzeby energetyczne. Do popularnych producentów rębaków bębnowych należy marka CEDRUS
- Walcowe – najczęściej stosowane w sadach do rozdrabniania tzw. przyrostów. Rębaki walcowe często mają własny silnik elektryczny bądź spalinowy. Mechanizm tnący składa się z noży przymocowanych do wału. Od liczby par noży zależy długość cięcia zrębków.
Najpopularniejsze modele składają się z 6 lub 8 noży, które mogą przeciąć gałęzie do 100 mm grubości na odcinki 8–15 cm. Najchętniej wybieranymi modelami tego typu rębaków są R-120 8-nożowy wykonany przez CNC Technology oraz model RX90 składający się z 6 noży producenta Ziko.
Rębaki do drewna występują jako:
- rębaki spalinowe,
- rębaki elektryczne
- urządzenia napędza za pomocą wałka obrotu mocy przy wykorzystaniu ciągnika.
Piła łańcuchowa – idealna do prac w lesie
Podczas prac związanych z pielęgnacją lasu sprawdzi się piła łańcuchowa, spalinowa, którą powszechnie nazywa się również pilarką. Za jej pomocą zetniemy drzewo czy przytniemy gałęzie lub krzaki. Wszystko w sposób szybki i bez większego wysiłku.
Pamiętaj!
Dobrej jakości piły łańcuchowe są wyposażone przeważnie w silnik dwusuwowy zasilany mieszanką benzyny i oleju.
Jaka piłę spalinową wybrać do lasu?
Pilarka do lasu powinna charakteryzować się kilkoma parametrami, które decydują o jej wydajności i sposobie wykorzystania.
- Moc – dobieramy ją w zależności od przeznaczenia pilarki. W przypadku drobniejszych prac ,np. przycinanie gałęzi, wystarczające są pilarki o mocy do 2,5 KM. W przypadku wycinki średnich drzew powinniśmy zdecydować się na piłę o mocy z przedziału od 2,5 do 5 KM. W przypadku prac profesjonalnych i wycinki dużych drzew moc urządzenia musi być większa niż 5 KM.
- Pojemność silnika – im większa pojemność, tym cięższe prace możemy wykonywać. Należy pamiętać, iż silniki o sporej pojemności będą wymagały większej ilości benzyny i oleju, to zaś przełoży się na zwiększenie kosztów eksploatacji pilarki.
- Długość prowadnicy – jest elementem roboczym, na którym umieszczony jest łańcuch pilarki. Im prowadnica dłuższa, tym większe możliwości piły. Do prac w lesie będą potrzebne prowadnice o długości od 40 do 45 cm. Najcięższe prace będą wymagać pilarki z prowadnicą o długości od 50 do nawet 100 cm.
- Waga – najlżejsze pilarki ważą ok. 4 kg, do bardziej wymagających prac mogą ważyć nawet do 10 kg.
- Poziom generowanego hałasu – silniki spalinowe generują zazwyczaj hałas powyżej poziomu 110 dB, dlatego podczas prac konieczne jest noszenie słuchawek ochronnych.
- Funkcje i wyposażenie dodatkowe – do prac leśnych warto wybrać pilarkę, wyposażoną w system ułatwiający rozruch i napinanie łańcucha, posiadającą hamulec bezpieczeństwa, system oczyszczania spalin, a także minimalizacji drgań.
Chętnie wybieranymi, niezawodnymi piłami do prac w lesie są modele firmy CEDRUS oraz Oleo-Mac.
Wskazówka!
Dobrym rozwiązaniem do prac leśnych jest piła łańcuchowa na wysięgniku, który umożliwi przycinanie wysoko rosnących gałęzi.