Najwyższy czas na przygotowanie maszyny do sezonu!
W naszych ogrodach zimą nie ma dużo pracy. W tej chwili sprzęt ogrodniczy jest bezczynny, więc poświęcić trochę czasu na jego konserwację.
W ostatnim artykule pisaliśmy o tym, jak ważne jest, aby nie zaniedbać baterii. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja narzędzi i sprzętu ogrodniczego, aby wiosną nie zaskoczył nas problem. Pierwszą maszyną, którą wiosną pojedziesz do ogrodu, będzie prawdopodobnie kosiarka.
Oczywistością powinna być regularna konserwacja kosiarki. Mimo to wiele osób nadal to zaniedbuje i w sezonie jest niemile zaskoczonych awarią maszyny. Ponadto centra serwisowe są w tym czasie zajęte, a czas oczekiwania na naprawę może wydłużyć się do kilku tygodni. Jednak trawnik nie będzie czekał na naprawę kosiarki. Dlatego lepiej jest zapobiegać problemom na czas.
Kosiarka może kosić prawidłowo tylko wtedy, gdy ma ostre i odpowiednio wyważone ostrze. Możesz spróbować samemu to zrobić. Podczas szlifowania zachowaj oryginalny kąt ostrza. Jeśli zmniejszysz kąt, nóż będzie ostrzejszy, ale szybciej stępi się. Musisz również wyważyć nóż. Gdyby jedna strona była bardziej naostrzona, a ostrze niewyważone, przy dużych prędkościach powodowałoby to nieprzyjemne wibracje, a jednocześnie kosiarka szybciej by się zużywała. Najłatwiejszym sposobem wyważenia noża jest nałożenie go przez centralny otwór np. na śrubokręt i ustawienie w pozycji poziomej. Jeśli nóż utrzymuje pozycję, jest wyważony. Jeśli jedna strona opadnie, oznacza to, że ta strona jest cięższa i należy ją przeszlifować (usunąć materiał przez szlifowanie). Bądź cierpliwy i postępuj powoli. Zawsze naostrz nóż tylko nieznacznie i sprawdź, czy jest już wyważony. Powtarzaj kroki, aż nóż będzie prawidłowo przygotowany.
Sprawdź filtr powietrza. Jeśli jest zatkany, silnik „stracił oddech”. Przy zatkanym filtrze silnik nie zasysa wystarczającej ilości powietrza i brakuje mu niezbędnej mocy. Kosiarka wtedy słabo kosi i nie ma siły, aby napełnić kosz. Dlatego wymień filtr na nowy lub przynajmniej go wyczyść.
Wymień olej silnikowy. Olej należy wymieniać przynajmniej raz w sezonie. Podczas pracy do oleju uwalniane są mikrocząsteczki metalu, które stopniowo zmieniają go ze smaru w pastę ścierną. Regularne wymiany oleju zapobiegają nadmiernemu zużyciu silnika.
Sprawdź świecę zapłonową. Świecę należy również wymieniać mniej więcej raz w sezonie. Ich stan może również powiedzieć, czy silnik działa prawidłowo. Elektrody świec zapłonowych powinny mieć jasną powierzchnię. Jeśli są czarne, świadczy to o źle wyregulowanym silniku i należy go profesjonalnie wyregulować. Nieregulowany silnik słabo się uruchamia, ma małą moc i wysokie zużycie paliwa.
Oczyść kosz. Kosiarka działa podobnie jak odkurzacz. Ostrza mają kształt wentylatora, który wraz z trawą zasysa powietrze i wdmuchuje je do kosza. Jeśli kosz jest zatkany, napełni się nieprawidłowo. Usuń resztki trawy ze ścianek kosza szczotką.
Dokładnie wyczyść spód ramy kosiarki i tunel kosza. Powierzchnia musi być czysta i gładka, aby trawa się o nią nie zaczepiała. W przeciwnym razie trawa zwinie się i może utworzyć warstwę do kilku centymetrów. Jeśli wokół noża nie ma wystarczająco dużo miejsca z powodu przyklejonej warstwy trawy, powietrze nie może dobrze przepływać, a kosiarka może się nawet zatkać.
Inne maszyny również wymagają podobnej pielęgnacji. Ale o tym następnym razem…