Kultywator do ogrodu: jakie są jego zalety i jak wybrać najlepszy?
W tym roku wiosna niestety Nas nie rozpieszcza. Z uwagi na niekorzystną pogodę wszelkie prace związane z sianiem, przesadzaniem, ogrodowymi porządkami itp. zostały mocno przesunięte w czasie. Zwłaszcza wysadzanie nowych roślinek może być problematyczne ze względu na duże wahania temperatury dzień/noc. Jak się więc odpowiednio przygotować do sezonu, który zbliża się wielkimi krokami?
Na szczęście może w tym pomóc odpowiedni sprzęt ogrodniczy jak np. maszyna kultywacyjna używana do przygotowania gleby do siewu lub sadzenia roślin. Kultywator pracuje na płytkiej głębokości (15 - 30 cm) i zaburza jego strukturę, umożliwiając lepszy przepływ powietrza, wody i składników odżywczych, a tym samym intensywnie wspierając wzrost roślin.
Przekopywanie ogródka ręcznie za pomocą łopaty i motyki może być fizycznie uciążliwe i czasochłonne. W zależności od wielkości i twardości gleby może trwać kilka godzin, czasem kilka dni. Używając kultywatora, możesz zaoszczędzić cenny czas i poprawić jakość gleby, która będzie idealna do siewu nasion lub sadzenia roślin, a nawóz będzie równomiernie rozłożymy. Jest to bardzo istotne, aby rośliny rosły równomiernie i bardziej obficie. Równomierne rozmieszczenie nawozu zapobiega również nagromadzeniu się go w jednym miejscu, co może prowadzić do poparzeń korzeni.
Wybór odpowiedniego kultywatora do ogrodu zależy od wielkości obszaru i rodzaju gleby, którą będziesz uprawiać oraz wymaganej głębokości kopania. Jeśli uprawiasz ogród bardziej dla przyjemności i masz tylko kilka mniejszych rabat w ogrodzie, prawdopodobnie możesz działać z małym kultywatorem elektrycznym. Na pewno będziesz zaskoczony, że przygotowanie podłoża do sadzenia i siewu, które normalnie robiłeś przez całe popołudnie, za pomocą kultywatora może skrócić się do kilku minut i przynieść zaskakujące efekty. Zaletą kultywatora elektrycznego jest jego niska waga, dzięki czemu jest łatwy w obsłudze, należy pamiętać jednak, że nie nadaje się on do ciężkiej gleby i jest przeznaczony do regularnej uprawy klombów.
Wadą kultywatora elektrycznego jest niestety dostęp do prądu, dlatego w przypadku małych obszarów można również rozważyć kultywator akumulatorowy.
Dużym plusem kultywatorów elektrycznych i akumulatorowych jest to, że nie emitują żadnych oparów do powietrza, dzięki czemu można z nimi pracować również w szklarni.
Kultywatory silnikowe z reguły są znacznie mocniejsze niż elektryczne, na małe obszary w ogródku wystarczy model dwusuwowy o szerokości pola roboczego ok. 30 cm. To idealne rozwiązanie jeśli nie masz dostępu do prądu, ale nie można tego typu sprzętu używać w szklarni z uwagi na toksyczne spaliny.
Dla ogrodników z zamiłowania, którzy naprawdę poważnie podchodzą do kwestii uprawy i mają spore rabaty, duży, wielofunkcyjny kultywator będzie właściwym wyborem. Mocny silnik pozwala na prace na naprawdę wymagającym terenie, a dołączane często dodatkowe akcesoria pozwolą również na prace przy usuwaniu chwastów, koszeniu czy usuwaniu śniegu. Najbardziej zaawansowane technologicznie kultywatory można przebudować w ciągu kilku minut za pomocą kół i wózka na ciągnik jednoosiowy, który pozwala między innymi transportować drewno na zimę.