Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką wybrać łuparkę do drewna HECHT ?

2020-10-08
Jaką wybrać łuparkę do drewna HECHT ?

✅ Jaki typ Łuparki do drewna wybrać?

Przy wyborze łuparki do drewna zawsze decyduje jaki rodzaj, wymiary czy ilość drewna rozłupujesz. Rodzaj drewna decyduje o jego twardości. Drzewa iglaste mają miękkie drewno, które łatwo się rozłupuje, dzięki czemu nie narzucają takich wymagań na siłę rozłupywania. Natomiast drewno twarde, takie jak buk czy dąb lub niektóre drzewa owocowe, wymaga większej siły rozłupywania. Przy wyborze należy również wziąć pod uwagę długość i średnicę kłód, które podzielisz. Informacje o maksymalnej długości i maksymalnej średnicy łupanego drewna są zawsze podawane dla łuparek.
Zasadniczo rozdzielacze można podzielić na poziome i pionowe. Łuparki poziome są zwykle przeznaczone do łupania kłód o średnicy do 25 cm i długości około 52 cm. Kłody są w nich rozłupywane „poziomo”. Rozdzielacze poziome są mniejsze i bardziej kompaktowe niż Łuparki pionowe. Łuparki poziome są zwykle stosunkowo niskie, więc nie trzeba podnosić kłód wysoko. Istnieje  możliwość dokupienia stojaka do wybranych modeli łuparek, który podniesie je na wysokość stołu roboczego. Kłodę trzeba podnosić wyżej, ale łuparka jest wygodniejsza w obsłudze.
Łuparki pionowe mają zwykle większy nacisk rozłupywania, w zależności od typu mogą obsługiwać kłody o średnicy do 35 cm i długości do 1 m. Jak wynika z oznaczenia „pionowe”, kłody rozłupuje się „pionowo”.
Małe rozgałęźniki zasilane są ze standardowego gniazda 230 V. Rozgałęźniki o większej mocy można zasilać z trójfazowego gniazda 400 V. Dlatego przed zakupem dobrze się zastanów, czy masz możliwość podłączenia do domku rozdzielacza trójfazowego. Rozdzielacze napędzane silnikiem spalinowym nadają się do pracy w odległych obszarach bez połączeń elektrycznych.

✅ Czy Łuparki do drewna są bezpieczne?

Nowoczesne Łuparki do drewna wyposażone są w kilka zabezpieczeń. Aby zapobiec obrażeniom dłoni, zawsze konieczne jest naciśnięcie dwóch przycisków jednocześnie, aby uruchomić Łuparkę. W przypadku Łuparek poziomych jest to przeważnie przełącznik podtrzymujący pracę silnika elektrycznego oraz dźwignia poruszająca tłokiem hydraulicznym. Elementy są ustawione tak, aby nie można było ich obsługiwać jedną ręką. W przypadku łuparek pionowych najczęściej są to dwie dźwignie umieszczone na tulei zaciskowej, które przytrzymują kłodę. Ściśnij blok za pomocą dźwigni i naciśnij je jednocześnie, aby przesunąć tłok. Zapobiega to przypadkowemu umieszczeniu dłoni przez operatora w pracującej maszynie.
Dzięki nowoczesnym poziomym łuparkom kłoda leży luźno i nie jest w żaden sposób przytrzymywana. Łuparki poziome są wyposażone w klatkę ochronną, która zapobiega wyskakiwaniu łuparki i zranieniu operatora. W przypadku Łuparek pionowych ramiona mocujące i osłony tulei zaciskowych pełnią podobną funkcję.
Użyte prawidłowo, łuparki są bezpieczniejsze niż zwykły topór. Niemniej jednak nie można wykluczyć, że wióry nie wyskoczą z kłody na przykład pod wysokim ciśnieniem. Dlatego podczas pracy należy używać sprzętu ochronnego, takiego jak okulary lub osłona twarzy, rękawice, solidne ubranie i buty ze stałym noskiem.

✅ Jak poprawnie obsługiwać  Łuparkę ?

Ze względów bezpieczeństwa rozdzielacz może obsługiwać tylko jedna osoba. Łuparka musi zawsze stać na równej i stabilnej powierzchni. Sama praca jest bardzo prosta.
W przypadku łuparki poziomej, kłoda jest umieszczana między ogranicznikiem a klinem tak, że jest dobrze zaciśnięta za ogranicznikiem, a klin wsuwa się w blok w przybliżeniu w połowie średnicy. Wtedy wszystko, co musisz zrobić, to uruchomić maszynę. Klin rozłupuje kłodę i po zwolnieniu dźwigni sterujących, klin automatycznie powraca do pozycji wyjściowej.
W przypadku łuparek pionowych połóż kłodę na podstawie tak, aby była stabilna, a klin wchodzi w kłodę mniej więcej w połowie średnicy. Trzymaj go w tej pozycji szczypcami za pomocą dźwigni. Następnie popchnij dźwignie w dół, aby przesunąć klin. Gdy tylko zwolnisz dźwignie, klin automatycznie powróci do pozycji wyjściowej.
Kłody włożone do łuparki muszą mieć prostopadłe i proste cięcia. Nigdy nie wkładaj kłód do łuparek, które mają ukośne cięcie, które mogłoby spowodować ześlizgnięcie się klina rozłupującego i wyrzucenie kłody lub które nie mogą być umieszczone prosto i stabilnie w łuparce pionowej.

✅ Jak dbać o Łuparkę ?

Łuparki do drewna to solidne maszyny, które wymagają jedynie minimalnej konserwacji. Podstawą jest utrzymanie ich w czystości i przechowywanie w stanie suchym. Ważne jest, aby regularnie wymieniać olej hydrauliczny w odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi każdej maszyny. Ponieważ łuparki wywierają nacisk kilku ton, co jest dużym obciążeniem na ich solidną konstrukcję, zaleca się regularne sprawdzanie połączeń śrubowych i w razie potrzeby ich dokręcanie.

✅ Czego unikać podczas pracy z Łuparką ?

Pamiętaj, aby nie pracować na zewnątrz z łuparką elektryczną podczas deszczu. Nie są do tego przeznaczone, istnieje ryzyko uszkodzenia lub porażenia prądem. Łupać tylko proste kłody. Nigdy nie wkładaj rozgałęzionych wycięć z koron drzew i części pni z korzeniami do łuparek. Klin jest w stanie rozłupać drewno dopiero po latach (między włóknami). Kruszenie drewna przez włókna oznacza nadmierne obciążenie łuparki. Nawet jeśli łuparki są wyposażone w hydrauliczne urządzenie zabezpieczające przed przeciążeniem, w przypadku awarii urządzenia zabezpieczającego łuparka zostanie zniszczona.
Kłody należy zawsze ciąć pionowo po obu stronach. Po ukośnym cięciu klin rozłupujący może się ślizgać, ukośne cięcie nie jest nawet w stanie stabilnie zablokować się na podstawie łuparki. W takim przypadku kłoda może wyskoczyć pod naciskiem klina i zranić operatora.

Zobacz dostępne maszyny HECHT

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 1421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-14
Sprawne i profesjonalnie załatwienie sprawy. Polecam !
2025-01-01
Polecam

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel