Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Agregat prądotwórczy - jaki kupić ?

2019-10-31
Agregat prądotwórczy - jaki kupić ?

Miłośnicy biwaków, imprez plenerowych lub działkowicze, do których posesji nie doprowadzono prądu wiedzą jak niezbędnym urządzeniem w takich miejscach jest agregat prądotwórczy. Agregat bywa także pomocny w czasie awarii prądu w domkach jednorodzinnych. Czym właściwie jest agregat prądotwórczy i jak dobrać generator prądu do własnych potrzeb?

Budowa agregatu prądotwórczego


Tego typu urządzenie do produkowania energii elektrycznej składa się z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej, a także urządzeń pozwalających kontrolować prawidłową pracę generatora prądu. Praca urządzenie polega na zamianie energii mechanicznej w elektryczną, która jest niezbędna do pracy wielu urządzeń w gospodarstwie domowym. Dostępne na rynku generatory prądu zasilane są silnikami dwusuwowymi, czterosuwowymi, a także silnikami diesla. Małe agregaty prądotwórcze to z reguły urządzenia wyposażone w silniki benzynowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając agregat prądotwórczy?
→ Czy zasilane będą odbiorniki jedno- czy trójfazowe?

Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego zasilania wymagają odbiorniki, które będzie wspierał generator prądu. Odbiorniki jednofazowe to sprzęt o napięciu maksymalnym 230 V. Są nimi np. urządzenia elektroniczne gospodarstwa domowego o małej mocy, silniki elektryczne jednofazowe itd. Aby zasilać tego typu urządzenia, powinniśmy zakupić agregator prądotwórczy jednofazowy. W przypadku odbiorników trójfazowych (3~400 V), czyli urządzeń o dużej mocy np. kuchni AGD, silników elektrycznych dużej mocy czy ogrzewań elektrycznych, odpowiednim urządzeniem do ich zasilania będzie agregat prądotwórczy trójfazowy. Tego typu generatory prądu wyposażone są w 2 komplety gniazd: trójfazowe i jednofazowe, dlatego mogą służyć do zasilania odbiorników obu typów.

→ Jaki będzie rodzaj odbieranej mocy? Odbiorniki rezystancyjne, indukcyjne, nieliniowe.

Gdy określimy, czy agregat prądotwórczy ma zasilać odbiorniki jedno- czy trójfazowe, powinniśmy zastanowić się, jaki będzie rodzaj odbieranej mocy? Ogrzewanie elektryczne, oświetlenie czy sprzęt RTV i AGD zalicza się do odbiorników rezystancyjnych, elektronarzędzia, transformatory, silniki elektryczne jedno- i trójfazowe to odbiorniki indukcyjne, a odbiornikiem nieliniowym jest m. in. sprzęt komputerowy, falowniki czy zasilacze UPS. Wymienione wyżej urządzenia elektryczne występują zarówno w jednofazowej, jak i trójfazowej odmianie zasilania.

→ Jaka powinna być moc agregatu prądotwórczego?

Aby dobrać odpowiedni agregat prądotwórczy, należy także prawidłowo zliczyć moce odbiorników (osobno jednofazowych i trójfazowych), które chcemy jednocześnie zasilać generatorem prądu. Warto w tym miejscu dodać, że agregat prądotwórczy, którego moc będzie 20% większa, niż zakładają nasze obliczenia, posłuży nam dłużej, gdyż trudniejsze będzie jego przeciążenie. Pamiętajmy także, że niektóre urządzenia mają większe zapotrzebowanie na energię elektryczną w trakcie rozruchu niż w trakcie dalszego działania. Kupując agregat, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że niektóre odbiorniki np. spawarki wymagają nawet 300% nadwyżki mocy.

Moc czynna i pozorna
Z reguły na tabliczkach znamionowych agregatów prądotwórczych trójfazowych podawana jest moc czynna urządzeń w kilowatach - kW (1kW = 1000 W). Zdarza się też, że na tabliczce widnieje moc pozorna agregatów, określona w jednostce  kilowatoamper - kVA. Przeliczenie tej wielkości na kW wymaga przemnożenia jej przez współczynnik mocy constans wynoszący 0,8 dla agregatów trójfazowych. Jeśli chodzi o moc jednofazowych agregatów prądotwórczych, określa się ją w kW przy współczynniku mocy constans równym 1.

Uwzględnij przewymiarowania!
W przypadku jednofazowych odbiorników rezystancyjnych, jakimi są np. żarówka, czajnik czy żelazko, dobrze jest, żeby łączna moc tych urządzeń nie przekraczała 80% podanej mocy znamionowej naszego generatora prądu. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku trójfazowych odbiorników rezystancyjnych, do których zaliczają się np. grzejniki czy kuchenka elektryczna. Jednofazowe odbiorniki rezystancyjne i nieliniowe (np. komputer, telewizor czy odkurzacz) mają zapotrzebowanie na moc 1,2 razy większe od mocy znamionowej urządzenia, co także trzeba wziąć pod uwagę przy sumowaniu mocy odbiorników. Odbiorniki jednofazowe indukcyjne z silnikami elektrycznymi wymagają do uruchomienia nawet 3-krotnie większej mocy znamionowej niż podczas normalnej pracy. Dobierając agregat do urządzeń wyposażonych w silniki elektryczne krótkozwarte (odbiorniki trójfazowe indukcyjne), należy pamiętać, że przy ich uruchamianiu także spotkamy się z dużym prądem rozruchu. Rozruch silników elektrycznych trójfazowych w zależności od typu połączenia może być lżejszy lub cięższy. I tak np. w przypadku połączenia silników w trójkąt, zapotrzebowanie urządzeń na moc jest 9 razy większe od mocy znamionowej.

Stabilizacja napięcia AVR
Czuła elektronika, czyli urządzenia takie jak komputer, telewizor czy lodówka, wymagają agregatów prądotwórczych, które wyposażono w prądnicę z elektronicznym regulatorem napięcia (AVR). Jaką funkcję spełnia stabilizator napięcia AVR? Zadaniem tego typu układu jest poprawa parametrów napięcia wyjściowego, wytwarzanego przez generator prądu. Elektroniczny stabilizator napięcia jest więc gwarantem prawidłowego funkcjonowania delikatnego sprzętu, wrażliwego na wahania prądu.

Samoczynne Załączanie Rezerwy (SZR)
SZR lub AZR (Automatyczne Załączanie Rezerwy) to układ, który po wykryciu braku zasilania, automatycznie uruchamia agregat prądotwórczy. Dzięki temu podczas awarii prądu unikniemy przerwy w pracy zasilanych urządzeń.

Moc awaryjna a moc ciągła
Czym różnią się te dwie wielkości? Moc awaryjna (STAND-BY) to maksymalna moc generowana przez agregat przy zmiennym obciążeniu. Moc ciągła natomiast (inaczej moc nominalna) jest mocą przy ciągłej pracy urządzenia przy zmiennym obciążeniu. W tym przypadku, w przeciwieństwie to mocy awaryjnej, dopuszcza się przeciążenie 10%. Aby cieszyć się sprawnie działającym urządzeniem przez długi czas, należy przestrzegać zasad i nie przekraczać mocy znamionowej agregatu przy ciągłej pracy.

Wygoda użytkowania
Pamiętaj, że takie akcesoria, jak kółka zamontowane do agregatu prądotwórczego usprawni jego transport np. na pole namiotowe lub działkę. Generatory prądu nie należą bowiem do najlżejszych narzędzi – waga turystycznych generatorów zaczyna się od ok. 10 kg.

Sprawdź Agregaty Prądotwórcze

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-23
OK
2024-11-19
Zamówienie dotarło szybko i bez żadnych uszkodzeń.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel