7 RZECZY, KTÓRE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O KOSIARKACH AUTOMATYCZNYCH
Branża ogrodnicza rozwija się bardzo szybko pod względem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Pojawia się coraz więcej narzędzi, które wspierają właścicieli ogrodów z trawnikiem poprzez całkowitą automatyzację pracy. Do takich narzędzi można zaliczyć m.in. kosiarki automatyczne (inaczej: roboty koszące). Zadaniem tego rodzaju urządzeń jest koszenie trawy bez konieczności aktywnego udziału człowieka. Kosiarki automatyczne w 100% wyręczają ogrodników w procesie koszenia trawy. Dowiedz się więcej na temat robotów koszących z naszego artykułu!
1. Czym jest kosiarka automatyczna?
To kolejny krok w rozwoju technologicznym branży ogrodniczej, zaraz po kosiarkach spalinowych i elektrycznych. Jak sama nazwa wskazuje, maszyna jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu sama może przystrzyc trawnik. W przeciwieństwie do innych typów kosiarek, człowiek nie musi jej pchać bądź nią ręcznie sterować. Robot sam wyjeżdża ze stacji ładującej o określonej porze, kosi wyznaczony fragment terenu, a następnie powraca do stacji.
Roboty koszące to maszyny akumulatorowe. Nie generują spalin szkodliwych dla środowiska, są więc w pełni przyjazne naturze. To wygodne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić dużo czasu! W trakcie, gdy kosiarka automatyczna ścina trawę, można zająć się innymi pilnymi pracami ogrodniczymi.
W dużym skrócie, kosiarka automatyczna to:
- oszczędność czasu,
- wygoda użytkowania,
- sprzęt przyjazny środowisku,
- dobrze wypielęgnowany trawnik.
2. Jak działa robot do koszenia trawy?
Jest to urządzenie intuicyjne i łatwe w obsłudze. Na samym początku, zaraz po zakupie robota koszącego, należy przeprowadzić jego instalację – wyznaczyć teren do koszenia i ustalić harmonogram pracy (bądź pozwolić kosiarce na jego automatyczne dostosowanie – funkcja dostępna w kosiarkach automatycznych CEDRUS C-MOW z serii L). Po tym nie trzeba już nic więcej robić. Robot koszący będzie w określone dni i godziny wyjeżdżał na trawnik, ścinał go, a następnie będzie powracał do stacji ładującej, by naładować baterie i zaczekać do następnego cyklu koszenia.
Czy kosiarka automatyczna może przejechać po kostce brukowej?
W CEDRUS mamy dostępne kosiarki automatyczne C-MOW, w których tarcze tnące wyposażono w specjalny system zawiasów. Po najechaniu na przeszkodę lub twardą powierzchnię (na przykład na kostkę brukową), tarcza tnąca unosi się. To rozwiązanie chroni przed uszkodzeniem noży oraz silnika.
3. Jak zainstalować kosiarkę automatyczną w swoim ogrodzie?
Instalację urządzenia rozpoczynamy od wyznaczenia terenu do skoszenia za pomocą specjalnego przewodu ograniczającego. Do zestawu dołączone są szpilki, które służą do przytwierdzenia przewodu ograniczającego do podłoża. To uniemożliwia jego ewentualne przesuwanie się. Jest jeszcze jeden bezpieczniejszy sposób rozprowadzania przewodu ograniczającego. Stosowany jest częściej przez instalatorów. Polega on na położeniu przewodu ograniczającego pod powierzchnią trawnika za pomocą specjalnej maszyny do układania przewodu. Sposób ten zabezpiecza przewód przed uszkodzeniami. Po rozłożeniu przewodu na trawniku należy podłączyć go do stacji ładującej. Po tym można włączyć robota koszącego, by mógł zacząć pracę.
Instrukcja instalacji w trzech krokach:
- Za pomocą przewodu ograniczającego, wyznaczamy teren do skoszenia.
- Przewód ograniczający podłączamy do stacji ładującej.
- Ręcznie ustalamy harmonogram koszenia lub włączamy robota i pozwalamy, by sam ustalił plan koszenia na podstawie narysowanej przez siebie mapy ogrodu.
Aplikacja mobilna do sterowania robotem koszącym
Robot koszący CEDRUS C-MOW można połączyć z aplikacją mobilną „Robotic-Mower Connect”, która służy do zdalnej obsługi urządzenia. Za jej pomocą możliwe jest własnoręczne ustawienie harmonogramu koszenia trawnika. Można też samemu, poza standardowymi godzinami koszenia, uruchomić kosiarkę, zatrzymać ją, odesłać do stacji ładującej bądź wydać polecenie koszenia jedynie po krawędziach wyznaczonych przez przewód ograniczający. W przypadku, kiedy połączymy kosiarkę z domowym WiFi możliwe jest sterowanie robotem koszącym z każdego miejsca na ziemi!
Wyznaczanie mapy terenu do skoszenia w wybranych modelach
Kosiarka automatyczna C-MOW po pierwszym włączeniu, jedzie wzdłuż przewodu ograniczającego, by wyznaczyć mapę terenu, który będzie koszony. Mapa ta dostępna jest następnie w aplikacji mobilnej. Dzięki temu możliwe jest wyznaczenie aż czterech punktów, do których kosiarka musi podjechać, by rozpocząć pracę. Wyznaczenie do czterech punktów startowych pomaga robotowi koszącemu trafić w trudno dostępne części ogrodu oddzielone np. wąskimi przejazdami. Nie wszystkie modele mają tę funkcję. W modelach, które nie posiadają mapy, punkty te wyznacza się w aplikacji w inny sposób. Jest to doskonałe rozwiązanie dla trudnych terenów, gdzie robot koszący może napotkać wiele przeszkód.
4. W jaki sposób kosiarka automatyczna unika uderzenia w przeszkodę?
Wszystkie roboty koszące CEDRUS posiadają specjalne czujniki służące do wykrywania przeszkód. Na szczególną uwagę zasługuje nasz flagowy model C-MOW z serii L. Te kosiarki automatyczne wyposażone są w specjalny sensor, który umożliwia im wykrywanie przeszkód już z pewnej odległości. W aplikacji mobilnej możliwe jest ustawienie, jak blisko do takiej przeszkody urządzenie może podjechać.
Zobacz kosiarki automatyczne CEDRUS C-MOW z serii L:
W CEDRUS można znaleźć też kosiarki automatyczne C-MOW w serii M, przeznaczone do mniejszych ogrodów – do 500 m2 lub do 1000 m2 (w zależności od wybranego modelu). Tego rodzaju urządzenia wyposażono w czujniki zderzenia. Oznacza to, że urządzenie wykrywa moment dotknięcia przeszkody, a następnie zmienia kierunek pracy. Dodatkowo nasz robot koszący posiada trwałą i wysoce odporną osłonę, która wspólnie z detektorem zderzenia chroni urządzenie przed uszkodzeniem.
Zobacz kosiarki automatyczne CEDRUS C-MOW z serii M:
5. Skąd kosiarka wie, gdzie już skosiła trawę, a gdzie nie?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, miejsce pracy kosiarki automatycznej wyznaczone jest przez specjalny przewód ograniczający, który podłącza się do stacji ładującej. Za proces koszenia odpowiada zaprogramowany algorytm. Działa to tak, że kosiarka po wyjeździe ze stacji ładującej podąża wzdłuż przewodu ograniczającego do jednego z punktów startowych. Następnie zjeżdża z przewodu i zaczyna koszenie trawy. Robot jedzie po linii prostej do przewodu ograniczającego, a następnie odbija się od niego pod zaprogramowanym kątem i zmienia kierunek jazdy. Warto też dodać, że kierunek jazdy zmienia się też w momencie, kiedy kosiarka natrafi na przeszkodę!
Na mapie narysowanej przez robot koszący, możliwe jest wyznaczenie do czterech punktów, z których urządzenie może rozpocząć wykonywanie swojej pracy. Jest to opcja, którą warto wykorzystać szczególnie na trudnym terenie z dużą ilością przeszkód.
By mieć pewność, że robot koszący dokładnie zetnie trawę w ogrodzie, konieczne jest dobranie urządzenia do powierzchni, na której będzie ono pracować. Wśród kosiarek CEDRUS C-MOW, w mniejszych ogrodach, do 1000 m2 lepiej sprawdzi się seria M. Z kolei w dużych ogrodach, od 1000 m2 do 2000 m2 dobrym wyborem jest CEDRUS C-MOW z serii L. Warto pamiętać, by podczas wyboru robota koszącego, zdecydować się na urządzenie, którego maksymalna powierzchnia koszenia jest co najmniej o 20% większa od powierzchni naszego trawnika. Umożliwi to robotowi efektywne wykonywanie swojej pracy, kiedy trawa najintensywniej wzrasta. CEDRUS C-MOW to nasze flagowe maszyny, które odpowiadają na potrzeby właścicieli ogrodów, poszukujących wysokiej jakości urządzeń koszących w rozsądnych cenach.
6. Czy kosiarka automatyczna może kosić w deszczu?
Ogółem rzecz ujmując, kosiarki automatyczne nie powinny kosić w deszczu ale jest to dopuszczalne w konkretnych przypadkach. Zdarza się, że opady są długotrwałe, a robot może nie wyjeżdżać do pracy nawet przez tydzień. W takim wypadku może nie dać sobie rady z koszeniem, bo trawa będzie po prostu już nazbyt wysoka.
Roboty koszące CEDRUS C-MOW wyposażone są w czujniki deszczu. W momencie, kiedy taki detektor zostanie zalany wodą (lub spadnie na niego co najmniej jedna kropla), kosiarka automatyczna wróci do stacji ładującej i będzie czekać do wyschnięcia czujnika. Po tym, jeśli w harmonogramie ustawione jest na ten czas koszenie, urządzenie wraca do pracy. Jeśli jednak opady utrzymują się zbyt długo, w aplikacji możliwe jest wyłączenie czujnika deszczu, wtedy robot będzie kosić mimo złej pogody.
7. Dla kogo przeznaczony jest robot koszący?
To rozwiązanie istotne i wygodne dla właścicieli ogrodów, którzy chcą cieszyć się idealnie przystrzyżonym trawnikiem, a zarazem nie lubią zapachu spalin i hałasu silnika spalinowego. Robot koszący to wybór dobry dla osób ceniących sobie ekologię – kosiarki automatyczne ze względu na to, że działają na prąd, są przyjazne dla środowiska.
Jest to też dobry wybór dla osób, które nie chcą tracić czasu. Robot koszący umożliwia zaoszczędzenie nawet do kilku godzin dziennie. Czas ten można poświęcić na inne prace ogrodowe lub… odpoczynek!
To też doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy po prostu nie lubią kosić. Innymi słowy, Ty możesz w spokoju usiąść z kawą lub herbatą w ogrodzie, cieszyć się promieniami słońca, podczas gdy kosiarka automatyczna wykona za Ciebie całą pracę!
Czy warto kupić kosiarkę automatyczną?
Wszystko zależy od tego, na jakim terenie będzie ona miała pracować. Niemniej uważamy, że jest to sprzęt bardzo pomocny w pracach ogrodowych. Urządzenie pozwala na dużą oszczędność czasu, a jednocześnie dokładnie zadba o Twój trawnik. Będzie on jak dywan - gęsty, pięknie zazieleniony i przystrzyżony. Podsumowując, warto zainteresować się tego rodzaju urządzeniami i zdecydować, które z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim gospodarstwie domowym. To bezcenne wsparcie szczególnie w sezonie, kiedy w ogrodzie jest najwięcej pracy.